jandaghi Survival
عبور از باتلاق

تکنیک های پیشگیری از غافلگیر شدن در باتلاق نوردی

بخش اول

باتلاق ها چند نوع می باشند، باتلاق های کویری و باتلاق های کوهستانی و باتلاق های جنگلی که هر کدام تکنیک های عبور خاص خود را دارد که در آینده به شرح آنها خواهم پرداخت.

در این جا به چند مورد عمومی که در تمامی باتلاق ها کاربرد دارد می پردازم . سعی کنید مسیر های باتلاقی را دور بزنید زیرا خطرات عبور از آنها بالاست. اما اگر مجبور به عبور از مسیرهای باتلاقی به هر دلیلی هستید به نکات زیر توجه کنید:

۱- پا گذاشتن و فشردن آن بر روی سطح باتلاق و اندازه گیری کردن میزان فرو رفتن پای خود در اولین گام ورود به مسیر باتلاقی و مقایسه گام اول با دیگر گام ها در طول مسیر حرکت کردن. (گاهی در گذر زمان به آهستگی شما شروع به فرو رفتن در باتلاق می کنید بدون آنکه متوجه شوید)

باتلاق نوردی

 

به رد گام اول من در دو تصویر بالا و راست دقت کنید . در تصویر راست عمق رد پای من کمتر می باشد و منطقه برای عبور پیاده هنوز مناسب منطقه برای عبور پیاده هنوز مناسب است اما در تصویر بالا عمق نسبتا زیاد است و رطوبت هم بالاست. پس بهتر است به دنبال مسیر جایگزین باشید.(هر دو تصویر مربوط به باتلاق های ریگ جن معروف کویر مرکزی ایران می باشد).

۲- گوش دادن به صدای برخورد پاهای شما در باتلاق ، که با افزایش صدا حتی در زمانی که پای شما بیشتر نسبت به گام های قبل فرو نمی رود می تواند نشان از بیشتر شدن آب در مسیر شما و شل شدن تدریجی گل باتلاق زیر پای شما باشد. و کم کم شاید به منطقه ای برسید که عبور ممکن نباشد. بنابر این بهتر است مسیر های دیگر را نیز بررسی کرده و در نظر داشته باشید.

۳- افزایش آب کدر در سطح باتلاق و کم شدن حالت گل یک دست سطح می تواند نشان از حفره های آبی در باتلاق باشد (چاله ای که از آب کیر پر شده و گل در عمق دارد و شما با افتادن در آب فرو رفته و اگر پایتان به گل کف گیر کند بالا آمدن بسیار دشوار است که بسیار خطر ناک است و می تواند یکباره شما را فرو ببلعد.

عباس جندقی

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

Follow Me